O škole CŠPP Občianske združenie Fotoalbum ERASMUS+ Projekty EÚ Malé projekty Spojená škola internátna Starostlivosť o klientov s PAS Dištančné vzdelávanie
Navigácia
  • Mimoriadne opatrenia
  • Námety pre edukačné aktivity

    Milí rodičia a žiaci

    Súčasná ťažká situácia nám nedovoľuje stretávať sa v škole na vyučovaní. Preto sme pre vás pripravili rôzne webové stránky vhodné na vzdelávanie doma, ktoré môžete spolu s rodičmi plniť a krátiť čas strávený doma.

     

     

    Odporúčame:

    Učíme na diaľku

    Matematika

    Finančná gramotnosť

    Slovenský jazyk

    Slovenčina do vrecka

    Naše detičky - do školy

    Slovenský jazyk + diktáty

    Planéta vedomostí - prírodovedné predmety

    ALF testy   heslo: UCIMESADOMA

    Eduworld - aktivity pre deti

    Pinf hry

    Náučné videá

    Školský portál

    Datakabinet

    Vieme po slovensky

    Viki

  • Rozhodnutie ministra školstva SR z 26.3.2020

    Dávame do pozornosti Rozhodnutie ministra školstva z 26.03.2020, ktorým prerušuje vyučovanie v školách od 30. marca 2020 do odvolania. 

    V zmysle tohto rozhodnutia sa prihlášky na vzdelávanie v stredných školách na šk. rok 2020/21 budú príjmať do 21. mája 2020 (platí aj pre naše Odborné učilište a Praktickú školu). Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti sa nebude vyžadovať. 

  • MIMORIADNE PRERUŠENIE VYUČOVANIA

     

     

    Na základe rozhodnutia Ústredného krízového štábu SR a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR podľa § 3 ods. 8 vyhlášky MŠVV SR č. 231/2009 Z.z. sa mimoriadne prerušuje vyučovanie na všetkých školách a prevádzkach školských zariadení na území SR na najbližších minimálne 14 dni -  od 16.marca do 27.marca 2020.

     

  • Marec - mesiac knihy

    Žiaci našej školy 5.- 9. ročníka Variantu A v rámci  „Marca mesiaca knihy“ navštívili Hornozemplínsku knižnicu vo Vranove nad Topľou. Ich obľúbenou témou, tak ako všetkých správnych čitateľov detskej literatúry sú rozprávky. A práve táto téma slovenských ľudových rozprávok bola náplňou nášho dopoludnia stráveného v knižnici s dobrou knihou.

    Rozprávka je krátky prozaický, zriedkavo - veršovaný útvar, spravidla vymyslený príbeh, ktorý má za cieľ poučenie a pobavenie čitateľov alebo poslucháčov. Podľa autorstva ich delíme na ľudové a autorské. Ľudové rozprávky sú ľudovej slovesnosti a patria k najstarším a najrozšírenejším formám ústnej slovesnosti. Majú najrozmanitejší obsah v závislosti na dobe a spôsobe života. Každý národ v nich  odrážal svoj spôsob života, vzťahy, dobro a zlo, lásku a nenávisť. Vo fiktívnom či fantastickom príbehu, satiricky alebo humorne, kde hrdinovia prekonali útlak, biedu a chudobu a svojou dobrosrdečnosťou a mravnosťou víťazia nad zlom, úkladmi ľudí, drakov, šarkanov.

    Rozprávka má za cieľ poučenie a pobavenie čitateľov alebo poslucháčov. Žiaci sa hravou formou prezentácie, vedomostného  kvízu, doplňovačiek, hádaniek a obrázkových skladačiek dozvedeli veľa nových zaujímavostí. Zopakovali si vedomosti nadobudnuté na hodinách slovenského jazyka a literatúry v škole, lebo „Kniha je najlepší priateľ človeka“.

     

  • Zimné Radovánky

    Dňa 26.02. 2020 sa na našej škole uskutočnilo zážitkové vyučovanie pod názvom ,,Zimné Radovánky“ pre žiakov variantu A, B, C. V telocvični boli pre žiakov pripravené jednotlivé stanovištia, pomocou ktorých si upevnili vedomosti o zime, zimnom oblečení a zimných športoch. Prostredníctvom krátkeho príbehu o lyžiarke Zuzke a babke Perinbabke sa žiaci dozvedeli o tom, prečo tento rok tak málo snežilo, zima ,,zaspala“. Na záver bola veselá guľovačka ,,bez snehu“ – z papierových gúľ, ktorá sa všetkým veľmi páčila a spoločne si sľúbili, že si túto akciu zopakujú aj o rok.

  • Návšteva Hornozemplínskej knižnici

    Dňa 27. januára 2020 žiaci Odborného učilišťa a Praktickej školy vrámci hodiny Slovenského jazyka a literatúry navštívili Hornozemplínsku knižnicu, kde na nich čakala pútavá beseda a prezentácia o povesti.

    Zopakovali sme si, čo je povesť, aké druhy povestí poznáme, prečítali sme si Povesť o vranách pri Topli.

    Ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu návštevu.

  • Lyžiarský výcvik 2020

    Od 20. do 24. januára 2020 žiaci našej školy absolvovali lyžiarsky výcvik, ktorý sa konal v lyžiarskom stredisku SKI ZAMUTOV. Počas týchto piatich dní 12 žiakov 7. ročníka malo možnosť sa naučiť lyžovať. V penzióne OPÁL, ktorý je v blízkosti lyžiarskeho vleku boli zabezpečené raňajky, desiata, pitný režim a obed. 

  • Ľudské práva a deklarácia práv dieťaťa

    Dňa 16.1.2020 žiaci 5.- 9. ročníka variantu A sa zúčastnili prednášky, aktivít a besedy na tému Ľudské práva a deklarácia práv dieťaťa“.

    Právo na pomoc a ochranu, právo na bezpečie, právo na vývoj, na hru, prázdniny, na kultúrne aktivity, na slobodný prejav, právo na spravodlivosť, na súkromie, právo na slobodu zhromažďovania sa, združovania, pretože to pramení z prirodzenej potreby každého človeka spájať sa s inými ľuďmi.

    Každé dieťa, nech by žilo kdekoľvek, má právo vyrastať v podmienkach dôstojných človeka. Zdá sa to úplne logické a iste sa nenájde nik, čo by tvrdil opak. Skutočnosť však niekedy vyzerá inak. Každý deň sa rodia deti, ktoré pravdepodobne nespoznajú všetko to, čo je pre naše deti samozrejmosťou. Ešte aj dnes sú deti vykorisťované, nemôžu vyrastať vo svojich vlastných rodinách, pretože v ich vlasti zúri vojna. Deti nemajú dostatok jedla, nemajú možnosť rozvíjať sa. Žiaľ, sú deti, ktoré ani nevedia, že sa možno aj hrať.

    Týchto desať zásad obsahuje množstvo známych pojmov, ako je sebaúcta, tolerancia voči iným národom, rasám a kultúram, či zneužívanie detí. Sú to veľmi závažné pojmy, ak ich posudzujeme v rámci súčasného stavu práv dieťaťa.

    Dúfajme len, že všetky krajiny sveta uznávajú konvenciu o právach dieťaťa.
    Prajeme si, aby tie práva boli nielen uznané, ale aj rešpektované a dodržiavané. Bol by to významný krok smerom k lepšej budúcnosti pre všetky deti sveta.
    Dôstojný, šťastný a radostný život si zaslúžia deti celého sveta.

    V týchto aktivitách budeme aj naďalej pokračovať a tým prispievať k rozšíreniu detského povedomia a znalosti tejto problematiky.

     

  • Darované Vianoce

    Dňa 18.12.2019 sa uskutočnilo zážitkové vyučovanie „Darované Vianoce“, kde  žiaci 1. stupňa A variantu a B,C variantu pod vedením p.uč. Majurník – Lehetovej, ktorá v ľudovom kroji prezentovala tradície našich predkov a p. uč. Zubkovej, ktorá prezentovala súčasné vianočné zvyky a tradície. Na prvej hodine si formou obrázkovej prezentácie uctili predkov a pripomenuli blížiace sa Vianoce, priblížili život na dedine v minulosti počas adventu a Vianoc, s porovnávaním so súčasnosťou. Ďalšiu hodinu sme so žiakmi pod vedením tr. učiteľov venovali výrobe aranžmánov, ktorými sa prezentovali a vyzdobili telocvičňu našej školy. Žiaci už v novembri napísali „List Ježiškovi“, v ktorom si napísali svoje priania, túžby. K plánovanej akcií sa zapojili aj študenti Cirkevného gymnázia sv. Assisi vo Vranove nad Topľou so sídlom na RO, ktorí charitatívnou formou zbierali darčeky -  hračky, hry, knihy, bižutériu a iné prezenty, predmety pre žiakov našej školy, aby im spríjemnili vianočné obdobie. S programom sa zapojili a prezentovali aj bývalí žiaci  ŠZŠI zdcružení v „Dúhe" – Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím vo Vranove nad Topľou. Formou sponzorstva sme pripravili balíčky pre deti. Veľké „ďakujem“ patrí sponzorom:

    Mesto Vranov n.T. – Ing. J.Raganovi

    D.M.J.Market – p. M. Jančíkovej

    N.S.E. s.r.o.

    Ing. P.Štefankovi

    Ela stavebniny

  • Čaro vianoc

    Čarovnú vianočnú atmosféru si v stredu 18. decembra vytvorili žiaci 5. – 9. ročníka, PŠ a OU, kedy  sa  uskutočnilo zážitkové vyučovanie pod názvom Čaro Vianoc spojené s tvorivými dielňami. Žiaci so svojimi učiteľmi vyrábali vianočné ozdoby na stromček, vianočné pohľadnice, vyšívali vianočné obrúsky, háčkovali vianočné ozdoby, piekli a zdobili vianočné perníky, varili vianočnú kapustnicu či vianočný punč. Atmosféru si dotvárali počúvaním vianočných kolied či hrou na gitaru a spevom vianočných piesní.

  • Vianočný stolnotenisový turnaj

    12.12.2019 bol organizovaný p. učiteľom Moskaľom Vianočný stolnotenisový turnaj žiakov školy. Turnaja sa zúčastnilo 25 súťažiacich, ktorých prišli povzbudiť aj ich spolužiaci. Súťažilo sa v dvoch skupinách, chlapci a dievčatá.

    Skupina chlapcov:

    1. miesto Štefan Gábor 1. ročník PŠ
    2. miesto Stanislav Janský 1.B OU
    3. miesto Pavol Miškovič 2.B OU
    4. miesto Martin Horváth 6.A variant A

    Skupina dievčat:

    1. miesto Lenka Gažiová 7.A variant A
    2. miesto Ivanka Rezanková 1. ročník PŠ
    3. miesto Katka Farbarová 6.A variant A
    4. miesto Betka Moocová 6.A variant A

    Všetci súťažiaci boli odmenení sladkosťami. Ďakujeme im za účasť a divákom za výborné povzbudenie svojich favoritov.

  • ... s veľkým srdcom

    ... s veľkým srdcom

    je názov výstavy, na ktorú Vás srdečne pozývame. Túto výstavu sme si pripravili, aby ste videli, akí sme šikovní, tvoriví a už v predstihu niekoľkých dní sme Vám priblížili atmosféru prichádzajúcich Vianoc. Výstavu môžete navštíviť do 15. 1. 2020. Veríme, že sa Vám naše výtvory zapáčia a inšpirujú Vás pri Vašej tvorbe.

  • Mikuláš a čert v našej škole

    Milujú ho veľkí aj malí, pretože rád obdarúva dobrotami tých, čo po celý rok poslúchali. Tak, ako každý rok, aj tento krát zavítal do našej školy. Sprevádzal ho aj sympatický čert. Najväčšiu radosť mali žiaci 1.-4. ročníka, aj keď sa poniektorí trochu báli čerta. Mikulášov batoh bol plný dobrôt. Mikulášske balíčky si žiaci preberali a popri tom recitovali, spievali Mikulášovi obľúbené koledy a vinšovačky. 

    Srdečná vďaka, Mikuláš.

  • Tvorivé dielne v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove n. T.

    V utorok 3. decembra sa žiaci našej školy zúčastnili tvorivých dielní v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove n. T., ktoré sa niesli v duchu blížiacich sa vianočných sviatkov. Žiaci Odborného učilišťa v Čaklove tu vystavovali už hotové vianočné ikebany a adventné vence z prírodných materiálov ale predviedli tiež ako sa tieto dekorácie vyrábajú, pričom sa do aranžovania mohli zapojiť aj naši žiaci. Tí si tiež pozreli ukážky paličkovanej čipky a vyskúšali si vyzdobiť vianočné perníky.

  • Ochranárik čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany

    Vo štvrtok 28. novembra 2019 sa v zasadačke Okresného úradu vo Vranove n. T. konalo vyhlásenie výsledkov okresného kola výtvarnej súťaže "Ochranárik čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany". Témou 7. ročníka súťaže boli "Záchranári na lúke, v lese, v horskom teréne." Z našej školy sme do súťaže poslali práce troch žiakov, z ktorých dve boli úspešné. Prvé miesto v kategórii špeciálnych škôl získal Adam Kotvas a druhé miesto Dominika Mitášová. Ceny žiakom odovzdal JUDr. Pavol Molčan, vedúci odboru Krízového riadenia Okresného úradu vo Vranove n. T. Víťazom blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy.

  • Halový futbalový turnaj o Pohár riaditeľky SŠI Vranov nad Topľou

    Vo štvrtok 21.11.2019 sa v Mestskej športovej hale vo Vranove nad Topľou konal už 14. ročník halového futbalového turnaja o Pohár riaditeľky spojenej školy internátnej.

    Turnaja sa zúčastnilo 8 družstiev. Hralo sa v dvoch skupinách. Do finále postúpilo družstvo SŠI Snina a domáce družstvo SŠI Vranov nad Topľou. Po nerozhodnom výsledku 2:2 v riadnom hracom čase prišli na rad penalty. Finále bolo poriadne napínavé, až po penaltách sa víťazom pohára stalo mužstvo SŠI Vranov nad Topľou.

    Za skvelú atmosféru ďakujeme aj divákom, ktorí nás perfektne povzbudzovali.

    Poradie:

    1. SŠI Vranov nad Topľou

    2. SŠI Snina

    3. SŠI Medzilaborce

     

    Každé družstvo bolo odmenené diplomom, fotografiou  a futbalovou loptou. Víťazné družstvá okrem lopty dostali aj medaily a poháre.

    Ocenení boli aj: najlepší strelec Milan Poľak SŠI Vranov nad Topľou, najlepší hráč SŠI Snina a najlepší brankár  Damián Horváth SŠI Masarykova Prešov.

     

    Víťazná zostava:

    Roman Piskor, Pavol Miškovič, Stanislav Jánsky, Milan Poľak, Samuel Miškovič, Filip Tokár, Richard Fako

     

  • Bubnovačka „Aby bolo deti lepšie počuť“

    19.novembera sa pri príležitosti Svetového dňa prevencie týrania a zneúživania detí zúčastnili žiaci 5.-9. ročníka Spojenej školy internátnej M. R. Štefánika 140 vo Vranove nad Topľou akcie, ktorá sa konala už po šiesty krát v rámci celého Slovenska pod názvom BUBNOVAČKA „Aby bolo deti lepšie počuť“. Žiaci na bubnovanie použili rôzne pomôcky - drevené bubny, prázdne krabice, lavice a podobne. "Bubnovačky" sa zúčastnilo 41 žiakov a 6 pedagógov. 

  • Deň otvorených dverí OU a PŠ

    Dňa 19. novembra 2019 sa na našom odbornom učilišti a praktickej škole uskutočnil „Deň otvorených dverí“, počas ktorého si žiaci 9. ročníkov základných škôl a ich učitelia mohli prezrieť priestory školy, nahliadnuť na výchovno-vzdelávací proces žiakov a odborný výcvik, kde študenti prezentovali rozmanité činnosti v závislosti od učebných odborov. Záujemcovia o štúdium mali možnosť zoznámiť sa s možnosťami štúdia na odbornom učilišti a učebnými odbormi. Našu školu navštívili žiaci a pedagógovia zo ZŠ Soľ, ZŠ Kukučínova a SŠ Budovateľská vo Vranove nad Topľou.

  • Návšteva Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou

    Žiaci našej školy 5.- 9. ročníka variantu A sa dňa 13.11.2019 v dvoch skupinách zúčastnili pútavého zážitkového vyučovania na rozvoj čitateľskej gramotnosti pod názvom „BÁJKA AKO EPICKÝ ŽÁNER“.

    Bájka môže  mať veršovanú alebo prozaickú formu. Jej obsahom je vymyslený príbeh s výchovným zacielením. Alegorickým spôsobom zvieratá alebo neživé predmety konajú a hovoria ako ľudia, autor vyslovuje nejaké mravné ponaučenie alebo sa vysmieva nejakému zlu. Ponaučenie vyplýva buď zo samotného príbehu alebo sa podáva priamo na konci príbehu.

     Bájky boli obľúbeným útvarom už v starovekej gréckej literatúre. Zbierka gréckych bájok sa pripisuje otrokovi Ezopovi, zakladateľovi bájky. Hrdinami jeho bájok sú predovšetkým zvieratá. Jednotlivé zvieratá získavajú ľudské vlastnosti, ktoré sa pre nich postupne stávajú typické (napríklad líška je prefíkaná). Hovoríme im aj ezopské bájky a sú známe aj ako zvieracie bájky, čiže alegórie zo života zvierat.

    Toto všetko si žiaci upevnili formou prezentácie, pútavého čítania, doplňovačiek, hraním rolí, dramatizáciou, prácou s textom a čítania s porozumením.

    Aj žiaci so sluchovým postihnutím, ktorým tlmočila text do posunkového jazyka ich pani učiteľka sa aktívne  zapájali do deja bájok a odpovedali na zadávané otázky vyplývajúce z textu.

    Bolo to pekné a náučné dopoludnie strávené v knižnici. Radi sa sem stále vraciame.

strana: