Názov projektu: Projekt „HUDBA V NÁS“
Tento projekt je realizovaný vďaka podpore Nadácie SPP a občianskeho združenia „Náš svet“.
Vyhlasovateľ: NADÁCIA SPP - https://www.nadaciaspp.sk/
Termín realizácie projektu: Február – Jún 2022
Stručná charakteristika projektu:
Cieľom projektu je držať a prezentovať tradičnú rómsku kultúru u detí zo sociálne znevýhodneného prostredia a marginalizovaných rómskych komunít, rozvíjať vlastnú sebarealizáciu v prostredí školy a mimo nej. Chceme zabezpečiť sociálne znevýhodneným rómskym deťom šancu na kvalitnejšie vzdelanie a rozvoj talentu. V rámci aktivít v škole i mimo nej môžu deti zmysluplne tráviť voľný čas, orientovať sa vo svete hudby a pozdvihnúť vrodené a prirodzené predpoklady k hudbe, hravosti a spontánnosti. Deti tak môžu nadobudnúť vedomosti, zručnosti a schopnosti v hudobnej činnosti na báze zážitkov. Vďaka hudbe, ktorú budú prezentovať, sa naučia asertívne vyjadrovať svoje názory a postoje, bez predsudkov pristupovať k vnímaniu a rozširovaniu umeleckých hodnôt a ich kultúry. Taktiež sa naučia pracovať v tíme a chápať umenie v jeho mnohorakých súvislostiach a to nielen ako ušľachtilý spôsob trávenia voľného času, ale aj ako prostriedok skvalitnenia a skultúrnenia svojho života. Pre nás sú naše deti úžasní ľudia s nádhernou hudobnou, tanečnou kultúrou a práve preto chceme, aby všetci v spoločnosti aj intaktní jedinci videli tieto pozitívne vlastnosti, ktoré ich môžu posunúť v ich živote a socializácii. To je spôsob a cesta integrácie, zapojenia sa do života celého spoločenstva. Chceme podporiť stretávanie sa obidvoch komunít, vzájomné spoznávanie tradícií a propagáciu kultúrneho dedičstva motivujúcej k vlastnej tvorivej činnosti inšpirovanej týmto dedičstvom. Na základe získaných zručností primerane ich možnostiam a schopnostiam realizovať svoje hudobné predstavy. Aby im projekt – „Hudba v nás“ a aktivity v rámci tohto projektu prinášali radosť, relax a uspokojenie.
„Nadácia SPP“ podporí tento projekt vo výške 1 450 € a Občianske združenie „Náš svet“ sumou vo výške 215 €.
Projekt bude realizovaný žiakmi Odborného učilišťa pod vedením Mgr. Mariany Pavlišinovej
Aktivity projektu:
1. Založenie hudobnej skupiny „Vranovcistar čave“ (Vranovskí chlapci)", ktorá bude sprevádzať rôzne aktivity v rámci školy.
2. Realizácia vystúpenia pre deti Základnej školy Ondavské Matiašovce.
3. Realizácia vystúpenia pre klientov Domova seniorov vo Vranove nad Topľou.
4. Nahranie CD s rómskou hudbou rôznych žánrov.
5. Vytvorenie plagátu skupiny.
6. Vypracovanie brožúry o rómskej hudbe – kde deti hudobnej skupiny zozbierajú názvy a texty tradičných rómskych piesní, porozprávajú na základe informácií od staršej generácie o histórii hudby v rómskych osadách, o virtuózoch rómskej hudby a predstavia aj posun v modernej rómskej hudbe. Starí rodičia budú odovzdávať informácie o vzniku a tradovaní rómskej hudby a ich kultúry.
7. Zúčastnia sa festivalu – hudobné slávnosti, ktoré sa uskutočnia vo Vranove nad Topľou, kde deti spoznajú aj iné hudobné žánre.
8. Na škole sa zavedie tradícia „Hudobný slávik SŠI“, kde v programe sa predstaví hudobná skupina „Vranovcistar čave“ (Vranovskí chlapci).
9. Zapojenie skupiny do vyučovacieho procesu v rámci predmetu Hudobná
výchova ako súčasť vzdelávania.
Pokračovanie aktivít projektu v budúcnosti:
Po skončení realizácie projektu predpokladáme veľmi pozitívny vplyv na vyučovanie detí zo sociálne znevýhodneného prostredia a marginalizovaných rómskych komunít. Na aktivity projektu budú nadväzovať ďalšie činnosti, ktoré budú nielenže pokračovať, ale budú ešte nadstavbou v tom, že začlenia aj nové cieľové skupiny školy a iné zariadenia. Predpokladáme, že po implementácii projektu nastane významný pokrok v rámci verejnej mienky. Spoločnosť začne vnímať deti zo sociálne znevýhodneného prostredia ako ľudí s úžasnou hudobnou a tanečnou kultúrou. Práve týmto projektom chceme poukázať na to, aby všetci v spoločnosti aj intaktní jedinci videli tieto pozitívne vlastnosti, ktoré ich môžu posunúť v ich živote a socializácii. To je spôsob a cesta integrácie, zapojenia sa do života celého spoločenstva. Dôjde k prechodu od tradičného vzdelávania k inovatívnym metódam – projektovému a zážitkovému vyučovaniu. Všetky aktivity budú pokračovať aj pre tie deti, ktoré dovtedy neboli súčasťou cieľovej skupiny, aby aj ony samé pocítili kladné účinky projektu. Hudobné zariadenie obstarané prostredníctvom projektu zostane v majetku školy a môžu ho využívať aj ostatní žiaci a učitelia. Výstupy z projektu sú použiteľné v rámci hudobnej výchovy a v ďalších aktivitách smerujúcich k zvyšovaniu poznatkov o rómskej hudbe a kultúre. Aktivity ktoré sa budú realizovať v rámci nášho projektu, budú inšpiráciou pre ostatné školy a širšiu verejnosť, mladšie generácie a vrstovníkov. Ponúka komunitný prístup k riešeniu projektu. Zapája všetkých aktérov a snaží sa nájsť spoločné riešenie pre dobro školy, ktorú deti navštevujú a kde sa projekt realizuje. Zapojením starých rodičov podporíme ideu rozvoja medziľudských vzťahov a vyzdvihnutie hodnoty človeka- vážiť si starších ľudí a prejavovať im úctu.