O škole CŠPP Občianske združenie Fotoalbum ERASMUS+ Projekty EÚ Malé projekty Spojená škola internátna Starostlivosť o klientov s PAS Dištančné vzdelávanie
Navigácia

 

,,KOMU SA NELENÍ, TOMU SA ZELENÍ“

 

Názov projektu: Komu sa nelení, tomu sa zelení

Program: Spoločne pre región - Grantový program U. S. Steel Košice a Karpatskej nadácie Podporiť projekty, ktorých sa aktívne zúčastňujú zamestnanci USSK a/alebo j

Miesto realizácie projektu: Vranov nad Topľou, okres Vranov nad Topľou, Prešovský kraj

Časový rámec realizácie projektu: od mája 2022 do decembra 2022

Výška poskytnutého príspevku: 2940 eur

Projekt s názvom „Komu sa nelení tomu sa zelení “ je zameraný na ochranu životného prostredia. Poukazuje na nové možnosti kooperácie rodičov so školou, intaktnej populácie so žiakmi so sociálne znevýhodneného prostredia. Projekt je environmentálny, prosociálny a inkluzívny.

Hlavným cieľom projektu je: prostredníctvom vzdelávacích a praktických aktivít formovať, rozvíjať a budovať pozitívny vzťah k životnému prostrediu  u detí materských škôl, ľudí z marginalizovaných rómskych komunít, verejnosti a viesť ich tak k tvorbe životného prostredia a budovaniu zelenej infraštruktúry v mestských sídlach. Rozvíjať pracovné, praktické a osobnostné kompetencie. Motivovať ľudí z komunity k aktívnemu a účelnému využívaniu voľného času. Súčasťou projektu budú aj tvorivé aktivity, nakoľko deti z MRK nemajú veľa možností rozvíjať tvorivosť a rodičia im nevytvárajú prostredie, ktoré by im umožnilo tvoriť bez obmedzení. Chceme podporovať a rozvíjať ich kreativitu a tvorivosť.

Cieľovými skupinami projektu: žiaci, učni a pedagógovia SŠI vo Vranove nad Topľou, učitelia a zamestnanci MŠ Okulka Vranov nad Topľou, deti a ich rodičia z MŠ, členovia OZ,, Náš svet“ a zamestnanec U.S.Steel Košice s.r.o.

Miestom realizácie projektu: SŠI M.R. Štefánika 140, 093 01 Vranov nad Topľou,  MŠ Okulka 13/21, 093 01 Vranov nad Topľou, lesy a iné prírodné lokality v okrese 

Aktivity z projektu: 

 1. Aktivtia: A veru tak. Už tento mesiac sme začali s realizáciou tohto projektu. V krásny slnečný deň žiaci OU Spojenej školy internátnej vo Vranove n. T. v spolupráci so škôlkarmi začali čistiť areál škôlky, v ktorom vytvoríme v záhradu s krásnymi  prvkami s edukačným motívom.  Škôlkari sa veľmi tešili a všetci chceli pomáhať. Odburiňovali, hrabali, kopali... Spolupráca bola úsmevná a aj žiaci OU si mohli vziať príklad od škôlkarov, ako sa veľmi tešiť z práce. Bol to  ozaj príjemný začiatok spolupráce na projekte.

Ako povedal Platón: ,, Začiatok je tá najdôležitejšia súčasť každej práce.“

2. Aktivita: A nám sa teda nelení! OZ Náš svet a Spojená škola internátna pokračujú spoločne v realizácii projektu. Učni začali s výrobou vyvýšených záhonov a iných prvkov záhrady. V dielni sa rezalo, brúsilo, maľovalo a spájalo. Pri práci tak okrem praktických zručností žiaci získali aj mnoho vedomostí. Rozpoznávali mäkké a tvrdé drevo, oboznámili sa so štruktúrou dreva a jeho povrchovou úpravou. Pri ich výrobe pomáhali členovia OZ Náš Svet. Vďaka podpore sa už zakúpili aj záhradné lavičky, ktoré umiestnime na školskom dvore MŠ Okulka.

Žiaci odborného učilišťa taktiež navštívili deti materskej školy a pripravili pre nich  zážitkové vyučovanie pod názvom ,,Naša Zem nie je na jedno použitie!“ Deti sa dozvedeli veľa o ochrane našej Zeme a prírody. Hravými aktivitami  ich učili triediť odpad a aj to, ako sa majú správať v prírode. Aktívne sa zapájali, veľmi sa tešili a na koniec si spolu s nami aj zatancovali.

       

Viac fotiek si môžete pozrieť TU

 

3. Aktivita:  Práce v záhrade sú v plnom prúde. Pracujú učni spojenej školy, členovia OZ Náš svet, ale aj tí najmenší – škôlkari. Spoločnými silami budujeme špirály – kde budú vysadené kvety, bylinky, či skalničky a pokračujeme v skrášľovaní areálu.

Spolu sme sa vybrali aj na Náučný chodník - Zámutovská kolejka, kde sme realizovali ekoaktivity a zbierali odpadky. Vychádzka bola spojená s návštevou Lesnej správy Zámutov, kde nám lesníci rozprávali o lese a tiež o histórii lesníctva a poľovníctva v regióne. Škôlkari a učni si mohli pozrieť aj expozíciu múzea, ktoré je súčasťou lesnej správy. Aj v lese nás sprevádzal lesník Ing. Mikluš, ktorý nás oboznámil s lesným ekosystémom a jeho ochranou. Celá vychádzka lesom bola zaujímavá, podnetná a žiaci aj škôlkari spolupracovali ako jeden tím.

No a s históriou sme neskončili len na lesnej správe. To, ako ľudia žili v spojení s prírodou a využívali ju vo svoj prospech bez toho, aby ju ničili, si mohli najmä tí najmenší zasa pozrieť v Dome ľudových tradícií. Históriou ich sprevádzal p. Višňovský, ktorý im rozprával príbehy o živote ľudí v dávnych časoch.

       

Viac fotiek si môžete pozrieť TU

4. Aktivita: „Pri každej prechádzke prírodou človek nachádza oveľa viac, než hľadá.“ J. Muir

Aj my sme sa vďaka poskytnutému grantu vybrali spoločne na náučnú prechádzku do Lesnej škôlky- Larix v Zámutove, kde mali možnosť naši najmenší, ako aj učni Spojenej školy, spoznať život stromov od semienka až po dospelosť. Ing. Gavaľa, ktorý je majiteľom škôlky, oboznámil všetkých s pestovaním stromčekov. Spoznávali rôzne druhy drevín, spôsoby pestovania, ošetrovania ako aj samotnú výsadbu. No a aby sa všetci spolu zabavili, aktívne si oddýchli a spoznali sa, pripravili sme pre nich outdoorové aktivity. Tieto kolektívne hry prispeli k súdržnosti v tíme a poskytli príležitosť vzájomnej spolupráce detí MŠ a učňov SŠI. Využili prírodu pre relax a aktívny odpočinok. Aktivity boli zamerané na environmentálnu výchovu.  Všetci sa spolu super zabavili a niečo sa aj naučili.

     

Viac fotiek si môžete pozrieť TU

5. Aktivita:  Práce v záhrade sú v plnom prúde. Všetci spoločne pracujú ako včeličky a vzniká krásne dielo plné zábavy aj náročnej práce. Učni, členovia OZ Náš svet, deti a učiteľky MŠ sa podieľajú na realizácii projektu. Dokončujú vysadenie vyvýšených záhonov, bylinkových špirál a umiestňujú aj ďalšie stavebné prvky do záhrady. Deti škôlky sa náramne tešia a nevedia sa dočkať finále. Aj výtvarné aktivity spojené s environmentálnou tematikou pokračujú. Žiaci Spojenej školy rôznymi technikami stvárňujú prírodu a vnímajú tak jej krásu a zraniteľnosť. Aj škôlkari maľujú a učia sa prežívať  a vnímať krásu, ktorá je všade okolo nás. V rannej hmle, ktorá sa dvíha nad lesom, vo svetle svitania, v speve vtákov, v kúsku prírody, ktorá ich obklopuje.

Staňme sa teda majstrami, ktorí vidia krásu v každom človeku, kameni, lístočku, hviezde, v celom univerze. Krása je jednoduchá a rozumie jej úplne každý. Otvorme sa svojej vnútornej kráse a nechajme ju žiariť navonok. (Iveta Henzelyová, www.bylinkovaskola.sk )

      

Viac fotiek si môžete pozrieť TU

6. Aktivita: Šikovné ruky žiakov spojenej školy a detí materskej školy opäť nelenili a tvorili voňavé vrecúška z byliniek a zdobili medovníčky. Zapojili fantáziu a predstavivosť a vznikli nádherné darčeky. Tie si ale nenechali pre seba. Z úcty k straším sa rozhodli, že ich darujú práve seniorom  do ich zariadenia vo Vranove nad Topľou. Pri tvorbe si spievali, spolu sa zabávali a pomáhali si. Rozvíjali tak kooperáciu, predstavivosť, aj jemnú motoriku. Seniorom potom spríjemnili predpoludnie básničkou a pesničkou.

       

Viac fotiek si môžete pozrieť TU

7. Aktivita: Tvorivosť detí nemá konca! Hrajú sa, vymýšľajú, kreslia, strihajú a nezabúdajú na našu zem a prírodu. Aj vďaka tvorivým aktivitám, ktoré boli tiež podporené týmto programom, deti rozvíjajú svoju fantáziu a kreativitu.  Spoločné tvorenie s deťmi je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete spolu robiť. Takže, vezmite si svoje umelecké materiály a inšpirujte sa!

    

Viac fotiek si môžete pozrieť TU

8. Aktivita: A záhrada, je hotová! Priestor pre vzdelávanie detí a širšej verejnosti, aby priamymi zážitkami, vlastnou prácou a skúmaním získali nové vedomosti, zručnosti, schopnosti a postoje v oblasti environmentálnej výchovy. Tu sa môžu učiť prostredníctvom rôznych aktivít, ktoré sme realizovali spoločne a slúžia aj ako návod, ako získavať poznatky o pomoci klíme.  Môžu sa tu spoločne zahrať a zrelaxovať. Spolupracovali všetci - členovia OZ Náš svet, učni odborného učilišťa, žiaci Spojenej školy, deti materskej školy a cennými radami prispel aj Ing. Porvazník. Všetkým ďakujeme!

       

Viac fotiek si môžete pozrieť TU

9. Aktivita: Spoločné aktivity pokračujú. Tvoríme pre prírodu, aj pre nás. Blížia sa Vianoce a tak sme vytvárali dekorácie, ktoré skrášlia príbytky detí aj školské priestory. Nezabudli sme ani na prírodu a vytvorili úkryty pre ježkov, ktoré si deti materskej škôlky veľmi kreatívne dozdobili. Z našej spolupráce máme veľkú radosť. Veď nie nadarmo sa vraví, že tvorenie je radosť.

    

Viac fotiek si môžete pozrieť TU

A projekt je na konci.

Dosiahli sme všetky stanovené ciele. Deti, učni ako aj širšia verejnosť získali primerané poznatky o tvorbe a starostlivosti o životné prostredie, vytvorili si emocionálny vzťah k prírode a začali vnímať krehkú krásu prírody. Zlepšila sa spolupráca a komunikácia medzi zainteresovanými subjektmi. Spoločnými aktivitami sme rozvíjali porozumenie medzi intaktnou populáciou a deťmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (švvp), najmä ich vzájomnými stretnutiami.

Už teraz s istotou môžeme povedať, že projekt bol environmentálny, inkluzívny a prosociálny. Predstavoval alternatívnu metódu vzdelávania žiakov so švvp, vďaka ktorej došlo k ich vzdelanostnému a sociálnemu rozvoju a získali aj pracovné zručnosti v odbore záhradníctvo, ktorý študujú. Aktivitami, sme sa snažili u detí so švvp rozvíjať kreativitu, vôľové vlastnosti a sebavedomie a na druhej strane sme chceli ukázať spoločnosti, že aj oni niečo dokážu. Pre nás bolo veľkou výzvou učiť tak, ako povedal Seneca a teda:  „Učiť pre život a nie pre školu!“

 

  

Fotodokumentáciu z aktivít projektu nájdete kliknutím na logo facebooku.

                                                                                                                                                                                                                                                          https://cloud8h.edupage.org/cloud?z%3AHy4rOKuNP8r5zfg8pEVSmgIL4FKVIR9kv6oSia%2B4pgZdYpZr128lsDClBdvAr%2BemqKJR%2FpCG2s1jSJQbeBheYw%3D%3D