Projekt „Škola života“ podporený Karpatskou nadáciou
Tento projekt bude realizovaný vďaka podpore Nadačného fondu T-Systems Slovakia spravovaného Karpatskou nadáciou. Cieľom projektu je naučiť sa žiť v súlade s prírodou, rešpektovať ju, starať sa o ňu a ochraňovať ju. Aktívne sa podieľať na tvorbe a vytváraní zelenej infraštruktúry a ekosystému, skrášľovať nielen školské prostredie, ale aj šíriť osvetu a posilňovať povedomie o ochrane životného prostredia u detí a mládeže z marginalizovaných skupín. Rozvíjať schopnosť kooperovať v skupine, deliť si úlohy a niesť zodpovednosť. Prehlbovať, rozvíjať a upevňovať hodnotový systém v prospech konania k životnému prostrediu. Podporovať aktívny prístup k tvorbe a ochrane životného prostredia prostredníctvom praktickej výučby a environmentálnych aktivít. Formovať hodnotový systém u detí a mládeže, správne postoje a názory.
Karpatská nadácia podporí tento projekt vo výške 2 807€, v rámci grantového programu Škola budúcnosti. ĎAKUJEME.
Termín realizácie projektu: Február – október 2020
Zhrnutie projektu: Aplikovaním aktivizujúcich a inovatívnych metód a postupov do vyučovania chceme aktívne prispieť k skvalitneniu vzdelávania žiakov SŠI vo Vranove n/T a týmto prispieť k celkovej pripravenosti žiakov na praktický život, budúcu profesijnú orientáciu a výber povolania, ako aj uplatnenia sa na trhu práce. Taktiež chceme zlepšiť ekologickú gramotnosť a zvýšiť environmentálne povedomie u žiakov.
Cieľ projektu: Naučiť sa žiť v súlade s prírodou, rešpektovať ju, starať sa o ňu a ochraňovať ju. Aktívne sa podieľať na tvorbe a vytváraní zelenej infraštruktúry a ekosystému, skrášľovať nielen školské prostredie ale aj šíriť osvetu a posilňovať povedomie o ochrane životného prostredie u detí a mládeže z marginalizovaných skupín. Rozvíjať schopnosť kooperovať v skupine, deliť si úlohy a niesť zodpovednosť. Prehlbovať, rozvíjať a upevňovať hodnotový systém v prospech konania k životnému prostrediu. Podporovať aktívny prístup k tvorbe a ochrane životného prostredia prostredníctvom praktickej výučby a environmentálnych aktivít. Formovať hodnotový systém u detí a mládeže, správne postoje a názory.
Aktivity projektu:
1. Skrášľujeme a spoznávame - Skrášlenie prostredia rekreačného strediska Domaša Dobrá, vyčistenie brehov Domaše a okolia od odpadkov, spoznávanie histórie vodnej nádrže Domaša prostredníctvom plavby loďou.
2. Kultivujeme a vyrábame - Vyrobiť búdky pre vtáčiky, hmyzie domčeky, motýlie záhony. Vyrobiť vyvýšené záhony z dreva, naučiť sa vysádzať a starať sa o zeleninu, bylinky, ovocné dreviny a kríky v areáli Spojenej školy internátnej vo Vranove nad Topľou. Vypestovanú úrodu využívať v kuchyni a na hodinách varenia a prípravy jedál, naučiť sa jednoduchý spôsob recyklácie biologického odpadu, vyrobiť komposter a vyrobený kompost používať v záhrade. Vytvoriť zvislú kvetinovú stenu z paliet, lavičky z drevených paliet a pyramídu pre jahody. Nasadiť okrasné kríky a stromy v areáli školy.
3. Recyklujeme a pomáhame - Recyklovať papier a oblečenie. Vyrábať papier zo starých školských zošitov. Usporiadať burzu starého ošatenia a recyklovať nepotrebné oblečenie. Usporiadať výstavu recyklovaných výrobkov v Mestskom dome kultúry vo Vranove Nad Topľou. Pomôcť pri prácach a pri výsadbe nových stromčekov v lesnej škôlke v Zámutove za pomoci odborníkov na lesné hospodárstvo.
Ďalšia fotodokumentácia projektu TU alebo propagácia projektu na facebookovej stránke OZ "Náš Svet" (klik na logo facebooku).
Všetko sa dá, keď sa chce...
Mail od riaditeľky... Čo zase chce? Výzva! Karpatská nadácia? Škola budúcnosti. Potrebujeme nááápad!
No tak nejako to začalo. Nápad sa dostavil pomerne rýchlo. Spojme sily a poďme robiť to, čo nás baví.
Začali sme vo februári a to kúpou dreva potrebného na výrobu búdok pre vtáčiky, hmyzích domčekov, kompostera a drevených paliet. Samozrejme ďalšou položkou boli semená, veď je najvyšší čas na ich výsev. Naši budúci záhradníci sa nám postarali o výsev semien, starali sa o nich s veľkou láskou, preto nám tak rýchlo rástli.
No a potom nás nemilo prekvapil a zmaril všetky naše plány vírus COVID 19. Mimoriadne opatrenia nás donútili zavrieť školu a nestretávať sa. V apríli nám už bolo poriadne dlho, tak sme sa rozhodli, že sa konečne rozhýbeme a začneme makať. Záhradníci nás opäť nesklamali a ochotne spolu s učiteľmi prišli upraviť školský pozemok, aby sme sa už konečne rozbehli. A potom nám to spoločne išlo ako po masle. Apríl a máj sme strávili výrobou búdok pre vtáčiky, hmyzích domčekov, motýlieho záhona, vyvýšených záhonov, zvislých kvetinových stien z paliet, kompostera, lavičiek z paliet, pyramídy pre jahody. Vysiali sme semená na školské políčko, vysadili sme ovocné dreviny a kríky, okrasné kríky, stromy,.... no bolo toho dosť. Skrášlili sme prostredie Spojenej školy internátnej, ale hlavne sme sa učili jeden od druhého. Malí od veľkých, mladí od starších a to myslím doslovne, najmladšia dobrovoľníčka mala 7 rokov a najstarší 63.
V júni OZ Náš svet otvorilo Letnú školu takže sa naši študenti mohli konečne vrátiť do školy a pomáhať nám o sto šesť (a to myslím doslovne, messenger bol plní správ, typu: Kedy už ideme do školy? Netreba Vám s niečím pomôcť? Nudíme sa. .... no nemiluj ich....). Takže v júni sme spoločnými silami dobehli zameškané.
Ani počas prázdnin sme nezaháľali, veď o záhradu sa treba starať stále. September nám „konečne“ priniesol vytúženú plavbu loďou po Domaši, no samozrejme sme sa tam len tak neflákali. Niet nad turistiku, keď je vonku 35 stupňov. No dali sme to, Domaša je naozaj krásna, aj keď je vonku „peklo“. A aby sme sa len tak bezcieľne neprechádzali tak kto videl papierik, šup s ním do vreca.
Máte doma zvyšné rifle, silonky? Tak šup s nimi k nám, my Vám vyrobíme krásny koberec. Vyrástli Vám deti, je Vám zrazu, všetko malé, alebo v tom lepšom prípade veľké? Žiaden problém, podeľte sa s tým, tak ako my.
Ani lesy a zvieratá nám nie sú ľahostajné, tak sme si v spolupráci s lesnou škôlkou LARIX vyskúšali zber bukvice, zber a triedenie stromčekov.
Tak čo dodať na záver?....Veľké ĎAKUJEME, že sme vďaka Vám, podpore Nadačného fondu T-Systems Slovakia spravovaného Karpatskou nadáciou, mohli toto všetko zrealizovať a zažiť.