Tento projekt bude realizovaný vďaka podpore Nadačného fondu Magenta Life spravovaného Karpatskou nadáciou.
Karpatská nadácia podporí tento projekt sumou vo výške 800 € v rámci grantového programu Učiteľ budúcnosti, ktorý získala Mgr. Adriana Panáková.
Ďakujeme.
Názov projektu: „Babka k babce, budú kapce“
Vyhlasovateľ: Karpatská nadácia - https://karpatskanadacia.sk/
Termín realizácie projektu: 1.2.2022 – 15.10.2022
Projekt je zameraný na rozvoj finančnej gramotnosti žiakov a získavanie potrebných kompetencií žiakov, nevyhnutných pre zodpovedné finančné správanie sa v celoživotnej perspektíve a aktívna účasť na trhu finančných produktov a služieb, to všetko prostredníctvom inovatívnej a zážitkovej edukácie. Cieľovou skupinou sú žiaci siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka špeciálnej základnej školy a žiaci odborného učilišťa a praktickej školy. Hlavnou myšlienkou tohto projektu je naučiť žiakov vytvoriť jednoduchý podnikateľský plán zameraný na výrobu a predaj vlastnoručne zhotovených výrobkov vyrobených v rámci pracovného vyučovania alebo odborného výcviku. Využitím projektovej metódy, brainstormingu a inscenačných metód založených na simulácii a hraní rolí bude možné vtiahnuť žiakov do finančnej problematiky a dať im priestor na aktívne, samostatné a zodpovedné riešenie finančných situácií. Našou snahou je motivovať žiakov k zlepšeniu svojej životnej situácie tým, že im ukážeme zmysel ich vlastnej aktivity a hodnotu ľudskej práce. Výsledky vzdelávania lepšie odzrkadlia životnú realitu a žiaci uvidia zmysel svojho vzdelávania.
Aktivity projektu:
1. Podnikateľský plán – ideme podnikať
V rámci tejto aktivity vytýčime tri oblasti podnikania: 1. záhradnícka výroba, 2. kreatívne tvorenie, 3. aranžovanie. Prostredníctvom hier zistíme záujmy žiakov a rozdelíme ich do troch skupín. Úlohou každej skupiny bude za pomoci učiteľa vytvoriť podnikateľský plán a prezentovať ho.
2. Máme kapitál
Náplňou tejto aktivity je precvičovať a upevňovať základné matematické operácie, na ktorých budeme stavať ďalšie náročnejšie počtové úkony smerujúce k zostaveniu rozpočtu a výpočtu cien. Úlohou každej skupiny bude vypracovať finančný plán svojej podnikateľskej činnosti.
3. Tvoríme – šikovné ruky
Činnosti v tejto aktivity budú zamerané na tvorivú činnosť podľa zámeru jednotlivých podnikateľských subjektov. Táto bude predchádzať nákupom potrebného materiálu. Aktivity budú realizované v rámci pracovného vyučovania, odborného výcviku a mimoškolskej záujmovej činnosti.
4. Koľko to stojí? – vedieť určiť cenu
V tejto aktivite budú žiaci uplatňovať teoretické poznatky z aktivity číslo 2. Ich úlohou bude vypočítať a určiť cenu výrobkov s prihliadnutím na cenu a hodnotu svojej práce.
5. Marketing – vedieť sa predať
Formou brainstormingu dať žiakom priestor na nápady, čo by so svojimi výrobkami chceli urobiť. Naším zámerom bude priebežne organizovať burzy v priestoroch Spojenej školy internátnej vo Vranove nad Topľou, kde sa budú dané výrobky ponúkať za dobrovoľný príspevok s tým, že na každom výrobku bude uvedená jeho reálna cena. Tým získame potrebný kapitál na ďalšiu činnosť. Časť výrobkov by sme chceli darovať. Úlohou žiakov bude pripraviť printovú reklamu a príspevky na sociálnych sieťach.
6. Metodický materiál
Zostavenie metodického materiál- začlenenie finančnej gramotnosti do vyučovania s použitím inovatívnych projektových metód.